Konsolidacja to w branży kredytowej bardzo popularne rozwiązanie. To często jedyne rozsądne wyjście w sytuacji, gdy zaciągnięte pożyczki i kredyty zaczynają nas przytłaczać. Na czym polega skonsolidowanie zobowiązań? Jak przeprowadzić to profesjonalnie i na co zwracać uwagę? Kiedy konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy niekoniecznie? Przyjrzyjmy się tym kwestiom.
Konsolidacja, czyli co zrobić, gdy kredytów jest za dużo
W dobie szerokiej oferty kredytów i pożyczek łatwo wziąć na siebie za dużo. Gdy kilka rat okazuje się grozić naszej płynności finansowej, dobrym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja. Na czym ona polega? Skonsolidowane kredyty najczęściej zostają spłacone, a ich właściciel zamienia je na jedną niższą ratę kredytu. Jest on zwykle rozłożony na dłuższy czas, a jego suma jest spora, bo obejmuje wszystkie wcześniejsze zobowiązania. Dzięki temu kredytobiorca może zredukować miesięczne należności i bezpiecznie spłacać jeden kredyt konsolidacyjny. Oczywiście aby mieć na niego szansę, nie można mieć poważnych zaległości w spłacie aktualnych zobowiązań. Bank wymaga też od osób wnioskujących o konsolidację stabilnej sytuacji zarobkowej i dobrej zdolności kredytowej. Dlaczego?
Konsolidacja niesie korzyści dla kredytobiorcy, ale wiąże się z ryzykiem ze strony banku. Instytucja finansowa, która podpisuje z nami umowę o konsolidacji, przedłuża tym samym okres kredytowania i pozwala nam spłacać znaczny kredyt jedną wygodną ratą. W związku z tym pracownicy banku muszą mieć pewność, że damy sobie radę z tym zobowiązaniem i poddają nasz wniosek weryfikacji. To standardowa procedura bankowa. Jeśli w oczach banku nasza sytuacja finansowa będzie wystarczająco stabilna, w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy liczyć na dodatkową gotówkę.
Jak negocjować warunki kredytu konsolidacyjnego?
Warunki zobowiązania konsolidacyjnego ustalane są indywidualnie. Zależą od liczby skonsolidowanych pożyczek oraz ich wartości. Produkty tego typu zawsze powinny służyć redukcji miesięcznych zobowiązań kredytobiorcy. W przypadku zobowiązań długoterminowych lub wysokich kwot pożyczek, warto skonsultować naszą sytuację z doradcą kredytowym. Jego zadanie będzie polegało na analizie naszej sytuacji i wyszukiwaniu najbardziej korzystnej oferty konsolidacji. Specjalista może zwrócić nam uwagę, na jakie aspekty umowy powinniśmy uważać i jak w praktyce możemy obniżyć koszty kredytu.
Warto pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty będzie generował kredyt konsolidacyjny. Czasem jednak zachowanie płynności finansowej jest ważniejsze niż szybka spłata. Właśnie dlatego kredyty konsolidacyjne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród klientów banków. Do najczęściej konsolidowanych zobowiązań należą pożyczki konsumpcyjne i hipoteczne. Co ciekawe opcje konsolidacji możemy znaleźć również w sektorze pożyczek pozabankowych. Klienci, którzy z niej skorzystają, mogą spłacić kilka ekspresowych pożyczek i zamienić je na jedną długoterminową, spłacaną w systemie miesięcznych rat.